Ormangülü Balı (Deli Bal)

ormangulu Ormangülü balı Doğu Karadeniz bölgesinin doğal bitki örtüsü olan Ormangülü'nün yükekliğe ve mevsim şartlarına göre nisan mayıs aylarında farklı renklerde açan çiçeğinden elde edilen bir baldır. Ormangülü balı az bilinen bir baldır fakat orman gülü balını tatmış onun lezzetini bir kez olsun almış olan artık ondan vazgeçemez. Diğer ballarla kıyaslandığında Ormangülü balı kıvamı daha katı,rengi daha şeffaf ve aroması daha yoğundur.

Ormangülü genelde ormanlık alanlarda ve boyu daha yüksek olan diğer ağaçların altarında yer alır ve böyle bir Ormangülünden bal üretimi yapılamaz çünkü üzerinin açık olması ve güneşi direk görmesinin yanında gece ayazının da üzerine inmesiyle çiçek ballanır ve arılar için verimli bir çiçek halini alır.

Ormangülü Artvin ilinin neredeyse tamamında bulunmasına rağmen bal almaya elverişli ormangülü ormanlıkların içlerinde açık kalan küçük kısımlarla sınırlıdır. En yoğun ormangülü Murgul ilçesi ve kabaca vadisindedir. Sedece Ormangülü balı üretimi yapmak isteyen arıcıların arılarını en yoğun olarak konakladıkları bölgedir.

Bal Çeşmesi - Bal Ürünlerimiz ormangl2 Bal Çeşmesi - Bal Ürünlerimiz ormangl3Bal Çeşmesi - Bal Ürünlerimiz ormangl