spotsatıs


arı

sol-spot 2

neden bal çeşmesi

Hakiki Bal Nedir, Hakiki Bal ve Sahte Bal Arasındaki Farkı Nasıl Anlaşılır?

Hakiki bal arıların çiçek nektarlarını toplamasıyla ve hiçbir dış müdahale görmeden üretmesidir, bal mevsiminin başlangıcından hasadına kadar insan faktörü yoktur. Sahte bal ise iki şekilde izah edilebilir;

  1. Şekerli bal ;bal mevsiminde arıya şeker şerbeti içirmekle yada şeker yedirmekle yapılan hiledir ki maalesef ülkemizde hayli yaygındır. Örneğin,bir arı kolonisinden normalde 15-20 kg bal elde ediliyorsa şeker yedirerek 50-60 kg elde edilebilir.

  2. Glikoz balı veya halk söylemiyle yapma bal; tamamen insan eliyle üretilen arı ile hiçbir şekilde ilgisi olmayan,rengi ve kıvamı bala benzeyen yapay bir üründür.

Sahte balı gerçeğinden ayırt etme yöntemleri vardır fakat çoğu kez kesin ve doğru sonucu vermez,çünkü bal tatmayla koklamayla birbirinden ayırt edilmesi zor bir besin maddesidir. En doğru yöntemi balı tahlil etmektir. Tüketicilerimize önerebileceğimiz şey ise ucuz ve menşei bilinmeyen ballardan uzak durmaları fakat fahiş fiyatlara da aldanmamalarıdır,araştırarak güvenli firmaları tercih etmelidirler.